D.Grybauskai pakeitė poziciją ir „privačiai“ susitiko su Jo Šventenybe Dalai Lama

f7ecda416c94e10b3c60d4bdd5a718129d5edc97Trečiadienį po pietų Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė privačiai susitiko su Lietuvoje viešinčiu Tibeto dvasiniu vadovu, Nobelio taikos premijos laureatu Jo Šventenybe Dalai Lama XIV. Iš anksto šis vizitas nebuvo planuotas: dar šios dienos ryte užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas aiškino, kad valstybės pirmieji asmenys vengs Dalai Lamos, nes Lietuva laikosi „vieningos Kinijos“ pozicijos. Tiesa, Prezidentės atstovė pabrėžė, kad šis susitikimas buvo neoficialus – taip bandoma raminti į tokius susitikimus labai audringai reaguojančią Kiniją.

Jo Šventenybės Dalai Lamos vizito į Lietuvą organizatoriai prieš pat Tibeto dvasinio vadovo atvykimą įteikė Prezidentei D.Grybauskaitei kreipimąsi su dagiau kaip 6 tūkst. parašų. Manoma, kad tai ir galėjo pakeisti viešai skelbtą nusistatymą nesusitikti su Kinijos persekiojamu asmeniu.

Pirmą kartą Jo Šventenybė Dalai Lama XIV Lietuvoje lankėsi 1991 metais, taip parodydamas savo paramą nepriklausomybę paskelbusiai Lietuvai. Tuomet jį oficialiai priėmė tuometinis valstybės vadovas, Aukščiausiosios tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.  2001 metais Lietuvoje besilankantį Jo Šventenybę Dalai Lamą privačiam pokalbiui buvo priėmęs ir prezidentas Valdas Adamkus.