Siekis kalbėti tiesą Tibeto kūrėjui kainavo 6 metus kalėjimo

Dhondup_Wangchen_China_MauerSausio pabaigoje Europos Parlamento nario Leonido Donskio bei pasaulinės nevyriausybinės organizacijos „Tarptautinė kampanija už Tibetą“ (International Campaign for Tibet, ICT) iniciatyva vienoje EP salių Briuselyje buvo parodytas Tibeto kūrėjo Dhondup Wangchen filmas „Leaving Fear Behind“ („Įveikiant baimę“). Šis paprasta kamera nufilmuotas vos 25 minutes trunkantis dokumentinis filmas, kurį kino profesionalai pavadintų mėgėjišku, slepia jo kūrėjo Dhondup Wangchen asmeninę tragediją bei nepavydėtiną žodžio laisvės bei žmogaus teisių apskritai situaciją Tibete.

Tibeto Amdo regione gimęs keturiasdešimtmetis Dhondup Wangchen nuo jaunystės buvo aktyvus Tibeto nepriklausomybės iniciatyvų dalyvis. Pasiryžimas savo gyvenimą pašvęsti kovai už Tibeto unikalumo išsaugojimą dar sustiprėjo Indijoje susitikus su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama. Artėjant Pekino olimpinėms žaidynėms su bičiuliu vienuoliu Golog Jigme  Dhondup Wangchen nusprendė sukurti dokumentinį filmą, kuriame paprasti tibetiečiai pasakotų apie Tibeto situaciją ir Kinijos valdžios politiką, bei jį išplatinti pasauliui. Draugai per penkis mėnesius atliko daugiau nei šimtą interviu ir 35 valandos jų parengtos medžiagos padedant Šveicarijoje gyvenančiam Dhondup pusbroliui buvo slapta išgabentos iš Tibeto. Šios medžiagos pagrindu sukurtas dokumentinis filmas „Leaving Fear Behind“, kuris iki šiol jau parodytas daugiau nei 30 pasaulio šalių, taip paprastų žmonių lūpomis skleidžiant žinią apie tikrąją situaciją Tibete. Netrukus filmo autoriui Dhondup Wangchen teko laisve sumokėti už savo iniciatyvą – filmui paplitus užsienyje, jis buvo suimtas ir apkaltintas „nelegalia žurnalistika“. Praėjus daugiau nei metams po suėmimo įvyko jo teismas, kuriame Dhondup buvo nuteistas šešeriems metams kalėjimo už „ardomąją veiklą“ ir „separatizmo kurstymą“. Bausmę jis atlieka žiauriomis sąlygomis garsėjančioje darbo stovykloje Kinijos Qinghai provincijoje, kur taikomos fizinės bausmės, o kaliniai verčiami dirbti po 18 valandų per parą. Žinoma, kad Dhondup negauna jam reikalingos medicininės pagalbos, nors kenčia nuo sunkių ligų.

Tokių ar panašių istorijų Tibete – ne viena, tačiau Dhondup Wangchen „Leaving Fear Behind“ filmas – vienas iš nedaugelio, kuriuose galima pajusti paprastų tibetiečių – valstiečių, darbininkų, klajoklių – nuotaikas ir išgirsti jų mintis. Kaip dar prieš suėmimą yra pasakojęs jo autorius, renkant medžiagą bene pagrindinė užduotis buvo įtikinti pašnekovus filmuotis. Visi jie, duodami savo sutikimą, rizikavo, tačiau tarp filmo herojų daugiau buvo tokių, kurie drąsiai stojo prieš kamerą ir atsisakė galimybės filmuotis nerodant veido, sakydami, kad jų desperacija dėl Tibeto situacijos yra stipresnė už baimę.

„Ne tik Dhondup, bet ir visi jo filme kalbėti išdrįsę žmonės yra tikrieji kovotojai už žmogaus teises, tikrieji disidentai. Vis blogėjančios situacijos ir griežtėjančios Kinijos politikos iškamuoti žmonės nebegalvoja apie baimę – jie vardan savo tėvynės pasirengę bet kokiai aukai“, – sakė Leonidas Donskis.

Tai, kad situacija Tibete nuolatos blogėja, patvirtino ir ICT atstovė Kate Saunders, gausia informacija iliustravusi, kad nuo 2008 metų, kuomet kova už Tibeto autonomiją ėmė įgauti aktyvesnes formas pačiame Tibete, išraiškos laisvė čia tapo praktiškai nebeįmanoma. Ir kalbama ne tik apie žodžio laisvę, – pavojuje atsidūrė dailininkai, muzikantai, kiti kūrėjai. Užfiksuotas ne vienas atvejis, kai jie yra suimami, įkalinami ar tiesiog tyliai pradingsta vien dėl to, kad savo išraiškos formomis bandė kalbėti kitaip, nei oficialiai yra nurodžiusi Kinijos valdžia. Kadangi į Tibeto judėjimus įsijungia vis daugiau jaunų žmonių, savo nuotakas reiškiančių drąsiai ir nepripažįstančių suvaržymų, jie vis dažniau kenčia ir nuo taikomų sankcijų.

Savo asmeninėmis patirtimis tai galėjo paliudyti ir gausiai į filmo peržiūrą susirinkusi Belgijos tibetiečių bendruomenė, tarp kurių buvo ne vienas nukentėjęs nuo Kinijos režimo, bėgdamas nuo tolimesnių represijų atsidūręs Europoje. Buvusi politinė kalinė vienuolė Gyaltsen Drolkar, dvylika metų už „separatistinę veiklą“ praleidusi Kinijos kalėjimuose, papasakojo sukrečiančią savo istoriją, panašias patirtis išsakė ir kiti renginio dalyviai.

Pasaulinė žmogaus teisių gynimo nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ yra paskelbusi Dhondup Wangchen išlaisvinimo kampaniją, kuri visus pasaulio gyventojus kviečia pasirašyti peticiją Kinijos teismams. Prie iniciatyvos galite prisijungti ČIA.

Dhondup Wangchen filmą „Leaving Fear Behind“ galite žiūrėti ČIA.

Šaltinis www.donskis.lt

2014/01/31