Driru regione kyla priespauda: mirtinai mušamas jaunimas, įkalinami nekalti

Evgenios Levin nuotraukaKaip praneša Tibeto žmogaus teisių bei demokratijos centras, Nagchu prefektūroje, Tibeto autonominiame regione, po sulaikymo mirė jaunas tibetietis Konchok Dakpa. Konchok Dakpa, jaunuolis iš Chamram kaimo Driru regione, buvo kalinamas nuo 2013-ųjų gruodžio. 2014-ųjų sausio 20-ąją jo kūnas buvo gržintas šeimos nariams, kuriems buvo griežtai nurodyta apie tai nekalbėti.

Pasak informacijos šaltinio Diru regione, Konchok Dakpa slapto arešto metu buvo mirtinai sumuštas ir nukankintas. Vietiniai tibetiečiai mano, kad greičiausiai jis buvo nubaustas už dalyvavimą 2013-ųjų gegužės proteste prieš kinų vykdomas kasybas šventame Naglha Dzamba kalne.

Žinia apie Konchok Dakpa mirtį pasiekė praėjus vos keliems mėnesiams po budistų vienuolio Geshe Ngawang Jamyang mirties. Jo kūnas buvo gražintas šeimai vėlyvą 2013-ųjų gruodį praėjus mažiau nei mėnesiui po jo sulaikymo.

Kaip teigia naujausia informacija, kartu su Geshe Ngawang Jamyang suimtas Tarmoe vienuolyno vienuolis Kelsang Choklang buvo nuteistas 10 metų kalėjimo. Pasak vietinių tibetiečių, tikėtina, kad jis apkaltintas „nelegaliai sukvietęs grupę žmonių“, nors neatmetama galimybė, kad kaltinimai išgalvoti. „Kelsang Choklang yra žinomas dėl savo meilės ir pagarbos tradicinei Tibeto kultūrai. Jis visada skelbė būtinybę išsaugoti Tibeto kultūrą bei skirtingų tautybių sugyvenimą“ – Tibeto žmogaus teisių ir demokratijos centrui teigė šaltinis Diru.

Dar vienas tibetietis Dorje Dragtsel praeitą mėnesį buvo nuteistas 11 metų kalėjimo. Pasak šaltinių, jam buvo skirti septyneri metai už tariamą buvimą vienu iš pagrindinių 2013-ųjų metų gegužės mėnesį vykusios demonstracijos prieš kasybos darbus šventame Naglha Dzamba kalne lyderiu, treji metai už pinigų skolinimą kitiems ir vieneri metai už trukdymą dirbti žmonėms apgyvendintiems Diru regione.

Dorje Dragtsel buvo dingęs po suėmimo 2013-ųjų spalio 3-iąją. Tų pačių metų spalio 6-ąją Dragtsel slaptas suėmimas išprovokavo vietinių Dathang apylinkės tibetiečių protestą. Šis buvo žiauriai nuslopintas pasitelkiant apie 300 saugos pajėgų pareigūnų ginkluotų šaunamaisiais ginklais ir metalinėmis lazdomis.

Tsultrim Nyendak, vienuolio iš Rabten vienuolyno Tsachu apylinkėje, buvimo vieta lieka nežinoma po jo suėmimo Lhasoje 2013-iųjų pabaigoje.

Pasak vietinių tibetiečių, nuo Kinijos prezidento Xi Jinping praėjusiais metais pradėtos vykdyti „masinės linijos“ kampanijos pradžios, kurios metu Diru įvestos griežtos priemones, suimti ar yra dingę šimtai tibetiečių. Daugelis jų suimti išgalvotais pretekstais ir jų likimas nėra žinomas. Šaltiniai teigia, kad bent trijuose regionuose priklausančiuose Nagchu prefektūrai, kuriai priklauso ir Diru, visos komunikacijos yra užblokuotos ir vietiniai gyventojai apriboti galimybių susisiekti su draugais ir artimaisiais.

Šaltinis: http://www.tchrd.org/2014/02/repression-escalates-in-tibets-diru-county-tibetan-youth-beaten-to-death-2-others-given-heavy-sentences-and-another-disappeared/

2014/02/10