Vilniuje prie Kinijos ambasados minint Tibeto sukilimo metines – nerimas ir dėl Lietuvos

Pirmadienį kelios dešimtys aktyvistų susirinko į protesto akciją prie Kinijos ambasados. Renginiu minėtos Tibeto nacionalinio sukilimo 55-osios metinės, tačiau jo dalyviai reiškė susirūpinimą ir dėl Rusijos politikos „Visada reikia kovoti už save, visada reikia būti budriems. Pastarųjų dienų įvykiai iš viso labai neramina, mes nežinome, ar mūsų padėtis nepasidarys tokia pat kaip tibetiečių, todėl stovėdami už Tibetą, mes kartu giname ir savo laisvę.

Mes giname jų laisvę ir visų žmonių laisvę ir jų apsisprendimą prieš tas jėgas, kurios nori tą laisvę suvaržyti. Todėl kiekvienas stovėjimas už Tibetą yra ir stovėjimas už Lietuvą“, – BNS sakė Tibeto laisvės judėjimo narys, orientalistas Vytis Vidūnas.

Jis kalbėdamas protesto akcijoje sakė mintimis jau kelias savaites esantis Ukrainoje, į kurią šiuo metu įžengė Rusijos totalitarinė jėga.

„Šiandien kažkaip sunku kalbėti apie Tibetą, nes aš jau dvi savaites esu Ukrainoje – mano kūnas čia, bet dvasia yra ten“, – dėstė V.Vidūnas.

Motyvuodama pavojumi Rusijos piliečiams ir rusakalbiams, Rusija pareiškė galinti pasiųsti karius į Rytų Ukrainą. Krymą jau dabar kontroliuoja Rusijos pajėgos. Vakarai tai vadina neteisėta agresija ir okupacija.

Į protesto akciją prie Kinijos ambasados Vilniuje pirmadienio vidurdienį atėję apie 30 žmonių laikė Tibeto ir Lietuvos vėliavas bei plakatus, raginančius Kiniją suteikti Tibetui laisvę, gerbti žmogaus teises Tibete, liautis vykdžius represijas Tibete.

Tibetiečių sukilimas prieš Kiniją vyko 1959 metų kovo 10 dieną. Tūkstančiai taikių žmonių Tibete reikalavo, kad kinų ginkluotosios pajėgos pasitrauktų iš šio regiono.

Sukilimas buvo numalšintas jėga. Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama bei tūkstančiai tibetiečių turėjo bėgti iš savo šalies.

Dalai Lama siekia ne Tibeto nepriklausomybės nuo Kinijos, bet realios autonomijos, kuri garantuotų Tibeto kultūros bei religijos išlikimą.

Pasak akcijos Vilniuje organizatorių, protestuodami prieš represinę Kinijos politiką tibetiečių apgyvendintose teritorijose nuo 2008-ųjų susidegino 127 tibetiečiai.

Solidarizuojantis su tibetiečių tauta, Tibeto sukilimo minėjimas Vilniuje rengiamas daugiau nei 10 metų. Viena iš šios idėjos iniciatorių buvo rašytoja Jurga Ivanauskaitė.

Lietuva Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasisako už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

Šaltinis: BNS