Losaro proga – šilčiausi linkėjimai tibetiečiams iš Vilniaus

unnamed (1)Vasario 7 dieną Užupyje, Tibeto skvere, vyko tibetiečių Naujųjų metų šventės – Losaro šventimas. Pagal tibetiečių kalendorių, vasario 9 d. prasidės 2143-ieji, ugninės Beždžionės, metai. Tibeto skvere buvo rašomi naujametiniai linkėjimai Jo Šventenybei Dalai Lamai XIV ir tibetiečiams, o nufilmuoti linkėjimai bus persiųsti Dalai Lamai.

Šventės metu Tibeto skvere taip pat buvo papuoštas skveras, tradiciškai keičiamos ir sudeginamos senos maldų vėliavos, deginamos žvakės ir smilkalai, vaišinamasi pačių suneštomis vaišėmis bei tradicine tibetietiška arbata. Visi norintieji galėjo užrašyti savo naujametinius linkėjimus Tibeto žmonėms.

Losaras – tai svarbiausia ir didžiausia tibetiečių šventė tiek pačioje Sniegynų šalyje, tiek ir tremtyje, po kurios prasideda ypatingą vietą Tibeto kultūroje užimanti Didžioji Maldų šventė.

Tibetiečių Naujųjų metų šventė sutinkama pagal Mėnulio kalendorių – pirmąją jauno mėnulio dieną ir švenčiama laikantis visų seniausių amžių dvelksmą išlaikiusių tradicijų. Šios šventės tradicija artima mūsų Kūčioms. Tai šviesos pergalės prieš tamsą, gėrio – prieš blogį, vilties ir naujo gyvenimo pradžios šventė. Jos metu tarsi persikeičia pasaulis, ir viskas sugrįžta į pirmapradį laiką, į vieną, vientisą erdvę.

Pagal tibetiečių tradiciją, visą savaitę prieš Losarą atliekamos įvairios apsivalymo apeigos. Ugniai ir vandeniui čia skiriama ypatinga reikšmė. Ugnis sunaikina apdulkėjusius šventyklų altorius puošusius baltus šilko šalikus, išblukusias popierines gėles, sudėvėtus vienuolių drabužius, sudūlėjusius ritualinius tekstus, nublukusias maldų vėliavas, nes tikima, kad Naujųjų metų dieną viskas bus atkurta iš naujo…

Pastaruosius keletą metų, kai protestuodami prieš Kinijos represijas Tibete susidegino beveik pusantro šimto tibetiečių, Losaro šventimas tiek okupuotame Tibete, tiek ir tremtyje nebėra toks džiugus ir šurmulingas kaip būta anksčiau.

Jo Šventenybei Dalai Lamai XIV bei visai tibetiečių tautai skirtą sveikinimą Losaro progą galite pamatyti ČIA

Vaizdo reportažus iš Losaro šventimo Tibeto skvere, Vilniuje, galite pažiūrėti ČIA ir ČIA

Evgenios Levin nuotraukos

2016/02/08