Baltijos šalių parlamentarai bei Tibeto rėmėjai parengė pareiškimą dėl kinų ir tibetiečių dialogo

bb24c3de1cb3d40139e2785937f509408ea7c6eeMes, žemiau pasirašiusieji trijų Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – parlamentarai, kartu su Tibeto rėmėjais iš Baltijos šalių, esame giliai susirūpinę dėl ilgai besitęsiančių susideginimo protestų Tibete ir už jo ribų. Nuo 2009-ųjų mažiausiai 143 tibetiečiai susidegino taip išreikšdami savo skriaudas dėl represyvios Kinijos valdžios politikos.

Tokie beviltiški bei dažni protestai liudija apie žiaurias represijas bei spaudimą, daromą Tibeto tautai, ir nepakeliamo puolimo, nukreipto prieš žmogaus kultūrines ir religines teises.

Esame šokiruoti dėl neseniai įvykusių naujų tibetiečių susideginimų, kai 2016-ųjų vasario 27 d. save padegė tibetietis menininkas Dubėjus (Dubey), o vasario 29 d. vienuolis Kalsangas Uangdu (Kalsang Wangdue) bei 16-metis moksleivis Dordžė Cering (Dorjee Tsering).

Anot daugybės nepriklausomų ataskaitų ir pranešimų, pateiktų per pastaruosius 57 metus, valdant Kinijai, Tibete nebuvo realaus žmogaus teisių situacijos pagerėjimo.Todėl mes kreipiamės į Kinijos valdžią nedelsiant pradėti reikšmingą dialogą su Jo Šventenybe Dalai Lama ir demokratiškai išrinkta Centrine Tibeto administracija, kuri yra pasirengusi darbuotis Tibeto autonomijoje Kinijos Liaudies Respublikos viduje.

Savo kasmetiniame kovo 10 d. pranešime Sikjongas – demokratiškai išrinktas tibetiečių politinis lyderis, teigė: „Mes, Centrinės Tibeto administracijos Kašagas (Kashag), tvirtai tikime, kad užsitęsęs Tibeto klausimas gali būti išspręstas per Jo Šventenybės Dalai Lamos pasiuntinių ir Kinijos valdžios atstovų dialogą. Esame visiškai atsidavę Vidurinio kelio požiūriui, kuris aiškiai siekia autentiškos tibetiečių autonomijos Kinijos sudėtyje. Tikimės, kad Pekino lyderiai, užuot iškreipę Vidurio kelio požiūrį, įžvelgs jo naudą ir pradės dialogą su Jo Šventenybės Dalai Lamos pasiuntiniais.“

Mes, pasirašiusieji Baltijos valstybių parlamentarai, kartu su Baltijos šalių Tibeto rėmėjais, esame pasirengę padėti atnaujinti reikšmingą dialogą tarp Kinijos valdžios ir Tibeto vadovybės tremtyje, siekiant surasti deramą ateitį kinų ir tibetiečių tautoms Tibete.

Estai, latviai ir lietuviai turi panašią istoriją bei likimą kaip tibetiečiai, kalbant apie socialinę ir politinę kovą. Mes turime motyvaciją ir reikiamos patirties palengvinti kinų ir tibetiečių dialogą.

Mes taip pat kreipiamės į tarptautinę bendruomenę, ypač Europos Sąjungos narių vyriausybes ir parlamentus bei vyriausiąjį Europos Sąjungos įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai žengti taikius žingsnius, skatinant dialogą bei siekiant surasti realų sprendinį tibetiečių tautos klausimu Kinijoje.

Mes smerkiame Kinijos valdžios represyvią politiką Tibete ir primygtinai siūlome Kinijos vadovybę ištirti tikrąsias tibetiečių nuoskaudos priežastis.

Taip pat kreipiamės į tibetiečius prašydami liautis naudoti susideginimus kaip protesto formą ir susilaikyti nuo tokių drastiškų veiksmų vardan laisvės, nacionalinio intereso ir Tibeto siekių.

Tibetiečiai broliai ir seserys, mes matome jūsų desperatišką sielvartą ir skausmą. Tačiau ir be liepsnų Jūs esate matomi mūsų širdyse bei akyse.

2016 m. kovo 10 d.

Talinas / Ryga / Vilnius

Pasirašo:

Yoko Alender, Member of the Parliament of Estonia, Chairman of The Estonian Parliamentary Support Group of Tibet

Artur Talvik, Member of the Parliament of Estonia

Andres Ammas, Member of the Parliament of Estonia

Andres Herkel, Member of the Parliament of Estonia

Monika Haukanõmm, Member of the Parliament of Estonia

Lauri Luik, Member of the Parliament of Estonia

Eerik-Niiles Kross, Member of the Parliament of Estonia

Mart Nutt, Member of the Parliament of Estonia

Ken-Marti Vaher, Member of the Parliament of Estonia

Märt Läänemets, Head, Senior Researcher, Centre for Oriental Studies University of Tartu, President, Estonian Oriental Society

Laur Järv, Scientist, Founder of Friends of Tibet, Estonia

Mārtiņš Šics, Member of the Parliament of Latvia, Chairman of the Group for parliamentary support for Tibet

Inese Laizāne, Member of the Parliament of Latvia, Deputy Chairperson of the Group for parliamentary support for Tibet, Chairperson of the Human Rights and Public Affairs Committee

Ingūna Rībena, Member of the Parliament of Latvia,

Andris Buiķis, Member of the Parliament of Latvia

Nellija Kleinberga, Member of the Parliament of Latvia

Kārlis Krēsliņš, Member of the Parliament of Latvia

Janīna Kursīte-Pakule, Member of the Parliament of Latvia

Imants Parādnieks, Member of the Parliament of Latvia

Jānis Ruks, Member of the Parliament of Latvia

Juris Viļums, Member of the Parliament of Latvia

Hosams Abu Meri, Member of the Parliament of Latvia

Artuss Kaimiņš, Member of the Parliament of Latvia

Jānis Mārtiņš Skuja, Head of Society “Latvia for Tibet”

Agnese Bišofa, Ganden, Buddhist Mediation Center (FPMT), Latvia

Jānis Dambītis, Ganden, Buddhist Mediation Center (FPMT), Latvia

Vadim Lazar, Riga Drikung Ngaden Choling Buddhist Center, Latvia

Margarita Putniņa, Buddhist Nun, Latvia

Dalia Kuodytė, Member of the Parliament of Lithuania, Head of The Lithuanian Parliamentary Support Group of Tibet

Robertas Mažeika,Lithuanian Tibet Support Group

Vytis Vidūnas, Director, House of Tibet, Vilnius