Dalai Lama Lietuvoje: „Visi septyni milijardai žmonių yra viena šeima“

Dalai Lama visits HamburgĮ Lietuvą antradienį atvykęs Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama Vilniuje surengė spaudos konferenciją. Gana chaotiškame ir didelio susidomėjimo sulaukusiame renginyje jis svarstė apie meilę, vidinę ramybę ir šypsenas, o politikai dėmesio skyrė nedaug. Vos atkeliavęs į Lietuvą, Dalai Lama, paklaustas, kaip vertina prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimą su juo nesusitikti, žurnalistams teigė: „Laikau ją tik dar vienu žmogumi. Kad ir kur keliaučiau, man svarbiau susitikti su žmonėmis, o tik tada su keliais lyderiais.“

„Didelio skirtumo man nėra. Prezidentė – irgi tik dar vienas žmogus“, – trečiadienio rytą dar sykį pakartojo Dalai Lama, priminęs, kad jis nuo tibetiečių politinių tikslų jau atsiribojęs – jam dabar svarbiausia švietimas.

„Baimė tik ėda organizmą“

„Švietimas – mano pagrindinis prioritetas. Esu vienas iš septynių milijardų žmonių. Visi mes norime laimės. O kuo daugiau atjautos, tuo daugiau laimės. Baimė tik ėda organizmą“, – paklaustas, kaip turėtų būti organizuojamas švietimas, sakė Dalai Lama.

Paklaustas, ar mato panašumų tarp Lietuvos ir tibetiečių kovos už nepriklausomybę, Dalai Lama pasvarstė, kad tarp visų šalių yra ir panašumų, ir skirtumų: „Visi septyni milijardai žmonių myli laisvę. Asmeninę laisvę.“

„Jūs pasiekėte pamatinę žmogaus teisę – laisvę ir ja džiaugiatės. Labai sveikinu Lietuvos žmones“, – tvirtino Tibeto dvasinis lyderis.

Kai Dalai Lama paskutinį kartą viešėjo Lietuvoje 2013 metais, D.Grybauskaitė priėmė svečią, o tai supykdė Kiniją. Pekinas laiko Tibeto dvasinį lyderį separatistu ir nepripažįsta jo veiklos.

Neretai šalys, kurių aukščiausi lyderiai susitinka su Dalai Lama, savotiškai baudžiamos – Kinija pasistengia, kad sumažėtų dvišalių susitikimų, apriboja prekybą su tokiomis valstybėmis. Dar 2010 metais tyrimai parodė, kad šalių, kurių vadovai susitinka su ištremtu Tibeto dvasiniu vadovu Dalai Lama, eksportas į Kiniją sumažėja vidutiniškai 8,1 proc. Kinija Lietuvai – vis svarbesnė eksporto rinka. Turbūt todėl valstybės lyderiai su Dalai Lama susitikti šįkart neplanuoja – susitiks tik Seimo laikinoji Solidarumo su tibetiečiais grupė.

Su svečiu taip pat bendrauja verslininkai, visuomenininkai. Nusileidęs Vilniaus oro uoste Dalai Lama taip pat reiškė nerimą dėl padėties konfliktų draskomuose Artimuosiuose Rytuose ir pasaulinės klimato kaitos.

„Šiandien turime globalią ekonomiką, ryšius, informaciją ir viską, o, svarbiausia, globalinį atšilimą. Todėl dabar mes, septyni milijardai žmonių, esame šeima“, – sakė Dalai Lama.

„Mes susiduriame su daugybe problemų, įskaitant žudynes Sirijoje, Jemene. Kalbėdami apie šiuos dalykus mes per daug koncentruojamės į mūsų skirtumus“, – pridūrė jis. „Tačiau vienintelis vaistas čia yra žengti į gilesnį lygmenį – mes visi esame žmonės. Emociškai, protiškai, fiziškai mes esame vienodi. Kiekvienas nori laimingo gyvenimo. Turime galvoti apie visą žmoniją, ne tik apie Lietuvą, Latviją ar Rusiją“, – kalbėjo Tibeto dvasinis lyderis.

„Teroristas yra teroristas“

„Svarbiausia, šypsokitės, – patarė Tibeto dvasinis lyderis, atskleidęs, kad vienas mėgstamiausių atsiminimų jam yra motinos pieno ragavimas. – Vakaruose – per daug materializmo. Reikia laimės čia ir dabar, draugiškumo.“

Praėjusiais metais Dalai Lama pareiškė, kad labai liūdi dėl rohinjų mažumos persekiojimo Mianmare, kurį valdo formaliai budistinė vyriausybė. Faktinė Mianmaro lyderė – Nobelio Taikos premijos laureatė Aung San Suu Kyi. Pastaroji pastaraisiais metais sulaukia daug kritikos dėl veiksmų prieš rohinjus, girdėti kalbų, kad iš Aung San Suu Kyi reikėtų atimti Nobelio taikos premiją, kuri jai buvo skirta 1991 metais.

„Aš nuo pat pradžių smerkiau rohinjų persekiojimą ir liūdėjau girdėdamas apie budistus teroristus. Aišku, aš smerkiu ir musulmonus teroristus, nes pasauliui reikia meilės ir atleidimo. Islamas yra meilės religija. Tikras musulmonas ir tikras budistas niekada nebus teroristas. Teroristas yra teroristas. Kas dėl faktinės Mianmaro lyderės, aš pažįstu Aung San Suu kyi – klausiau jos apie rohinjus. Jos situacija labai komplikuota“, – į 15min klausimą atsakė Dalai Lama.

„Taika visada labai svarbu. Jei bus žengiama branduolinio nusiginklavimo kryptimi, puiku“, – antradienį Singapūre įvykusiam JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimui šiek tiek laiko rado Dalai Lama. „Taigi, jeigu tai vyksta rimtai, didžiausi sveikinimai. Jeigu tai tik politinė nauda, tada aš nežinau“, – pridūrė jis ir pradėjo krizenti.

Gintaras Radauskas

Šaltinis 15min.lt